• Drukuj


Targi EKOGALA – ekologiczną wizytówką Regionu
 

Kto z nas nie życzyłby sobie na co dzień spożywać takie smakołyki, jak te prezentowane podczas IX Międzynarodowych Targów Żywności i Produktów Wysokiej Jakości EKOGALA 2015? Wszyscy zwolennicy certyfikowanej żywności ekologicznej oraz produktów tradycyjnych wpisanych na Listę Produktów Tradycyjnych MRiRW mogli do woli degustować prezentowane podczas Targów wyroby oraz zrobić z nich zapasy na dłuższy czas.

EKOGALA to zdecydowanie jedno z największych wydarzeń promujących żywność ekologiczną w Polsce. W tym roku Targi te odbyły się w ostatni weekend maja tj. w dn. 29-31 maja na Hali „Podpromie” w Rzeszowie. Jak zwykle w Tragach tych wzięło udział wielu wystawców z kraju, ale także dwunastu z zagranicy, m.in. z Grecji, Włoch, Rumunii, Słowacji, Czech. Na barwnych stoiskach prezentowano szeroki wachlarz ekologicznych i tradycyjnych produktów spożywczych, od pieczywa, przetworów owocowo-warzywnych, po nabiał, oliwy, aż do ubrań z ekologicznych tkanin i biologicznych środków wspierających produkcję rolną.

Od trzech lat Organizatorzy ustalają motyw przewodni Targów. W tym roku po ekologicznych miodach i nabiale przyszedł czas na promocję ekologicznych zbóż, produktów ich przemiału i tradycyjnie wypiekanego chleba. Zapach świeżo upieczonego pieczywa przyciągał na wyspę tematyczną, na której odbywały się pokazy „Od ziarenka do bochenka”. Gospodarzami wyspy byli m.in. reprezentanci Podkarpackiej Izby Rolnictwa Ekologicznego zajmujący się na co dzień uprawą ekologicznych zbóż oraz wypiekiem ekologicznego pieczywa:

  -  p. Marek Kiełtyka i Józef Kiełtyka Piekarnia KIEŁTYKA z Łężan,
  -  p. Marian Wójtowicz Piekarnia BIO – EKO z Tułkowic,
  -  p. Adam Bała Piekarnia BASZPOL z Grzegorzówki,
  -  p. Tadeusz Rolnik – Producent ekologicznych zbóż.

Na wyspie tematycznej odbywała się prezentacja różnego rodzaju zbóż, pokazy ich przemiału w żarnach i młynie elektrycznym, a także pokazy zarabiania ciasta i wypiekania chleba, ciastek i proziaków oraz ich degustacja.

 

Odważniejsi mogli spróbować swoich sił przy mieleniu ziaren na mąkę w tradycyjnych, kamiennych żarnach

Odważniejsi mogli spróbować swoich sił przy mieleniu ziaren na mąkę w tradycyjnych, kamiennych żarnach

 

Program Targów jak zwykle był bogaty, pełen wielu imprez towarzyszących i atrakcji. Pierwszy dzień Targów tj. w piątek 29 maja poświęcony był w całości edukacji ekologicznej najmłodszych. Podkarpacka Izba Rolnictwa Ekologicznego wspólnie z Partnerami zorganizowała wówczas dwa seminaria:

- dla uczniów szkół podstawowych pt. „Uczymy się szacunku do chleba”
- dla uczniów gimnazjów i szkół średnich „Żniwa, przemiał zbóż i pieczenie chleba – kiedyś i dziś”.

Tematem przewodnim seminariów, tak jak i Targów były produkty zbożowe oraz ich wpływ na zdrowie człowieka. (Więcej na temat seminariów dla uczniów tutaj)

W sobotę 30 maja Targi zostały oficjalnie rozpoczęte przez Organizatorów: p. Władysława Ortyla – Marszałka Województwa Podkarpackiego, p. Andrzeja Gutkowskiego – Wiceprezydenta Miasta Rzeszowa oraz p. Roberta Machowskiego – Prezesa Zarządu Podkarpackiej Izby Rolnictwa Ekologicznego.

 

Prezes Robert Machowski witając gości i wystawców mówił, że produkty z Podkarpacia rozpoznawalne są i doceniane zarówno w kraju jak i za granicą

Prezes Robert Machowski witając gości i wystawców mówił,
że produkty z Podkarpacia rozpoznawalne są i doceniane zarówno w kraju jak i za granicą

 

Sobota była także dniem kulinarnych zmagań, tego dnia odbywał się X Europejski Konkurs Kulinarny koordynowany przez Zespół Szkół Gospodarczych w Rzeszowie. W Konkursie udział wzięło 11 drużyn uczniów ze szkół spożywczych. Najwyższą nagrodę za przygotowaną potrawę uzyskało Technikum Gastronomiczno – Hotelarskie nr 2 z Warszawy.

Drugim mocnym kulinarnym akcentem tego dnia były pokazy „VIP-y gotują”, podczas których swoje popisowe potrawy przygotowywali w pierwszej części: p. Marszałek Władysław Ortyl, p. Lucjan Kuźniar – Członek Zarządu WP i p. Wiceprezydent Andrzej Gutkowski. Natomiast w drugiej jego części potrawy przygotowywali: m. in. p. Mariusz Bednarz – Dyrektor Dep. Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich UMWP i p. Łukasz Perłowski – siatkarz Asseco Resovii.

EKOGALA to nie tylko bogactwo tradycyjnych smaków. To także świetna okazja do wymiany handlowej, rozmów biznesowych i nawiązywania nowych kontaktów. Służył temu zorganizowany w sobotę przez Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów Panel Przedsiębiorców.

W niedzielę natomiast został rozstrzygnięty Konkurs na najładniejsze stoisko targowe. Bardzo miło jest nam poinformować, że I miejsce zajął jeden z członków PIRE – Podkarpackie Stowarzyszenie Rolnictwa Ekologicznego „EKOGAL” z Chmielnika.

 

W imieniu Stowarzyszenia nagrodę odbierała p. Lucyna Cwynar – właścicielka ekologicznego gospodarstwa ZUZA z wyrobami z koziego mleka

W imieniu Stowarzyszenia nagrodę odbierała p. Lucyna Cwynar
– właścicielka ekologicznego gospodarstwa ZUZA z wyrobami z koziego mleka

 
Tego dnia atrakcje dla najmłodszych zapewniało Stowarzyszenie POLSKA EKOLOGIA organizując występy artystyczne, różne zabawy, pokaz gotowania i przygotowywania ekologicznych lodów. Można było także przeprowadzić chemiczne eksperymenty z żywnością w mini-laboratorium.

W ciągu trzech słonecznych dni Targi EKOGALA odwiedziło wielu zwiedzających. Jak powiedział Prezes Machowski wysoka frekwencja gości targowych świadczy o stale rosnącym zainteresowaniu żywnością najwyższej jakości wśród konsumentów. Fakt ten bardzo cieszy, ponieważ rynek eko-żywności mimo, że bardzo dynamicznie się rozwija, potrzebuje jeszcze nowych producentów ekologicznych.

Zostaje nam czekać do następnej edycji EKOGALI. Marszałek Ortyl wyraził nadzieję, że jej jubileuszowa - dziesiąta edycja zostanie zorganizowana już w nowym obiekcie Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Jasionce.

 


 

  Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć ...