Jak smakują maliny prosto z krzaka


Lekcje poświęcone zdrowemu odżywianiu, wycieczki do gospodarstw ekologicznych, szkolenia dla nauczycieli i konkursy dla uczniów – to tylko niektóre elementy programu edukacji ekologicznej „Zdrowo jem - zdrowo żyję” realizowanego przez Podkarpacką Izbę Rolnictwa Ekologicznego


     

Podczas wycieczek organizowanych w ramach programu „Zdrowo jem - zdrowo żyję” dzieci dowiadują się, na czym polega praca w gospodarstwie ekologicznym, jak wygląda nowoczesny traktor, mogą także spróbować uprawianych tam owoców, np. malin prosto z krzaczka



Jak czytać etykiety na produktach spożywczych, co to takiego rolnictwo ekologiczne i na czym polega praca w gospodarstwie ekologicznym, jak wygląda nowoczesny traktor - tego wszystkiego mogą dowiedzieć się uczniowie, którzy uczestniczą w programie „Zdrowo jem - zdrowo żyję”. Program zapoczątkowało Stowarzyszenie Producentów Żywności Ekologicznej „Eko Dar” i PIRE wspólnie ze Szkolą Podstawową nr 25 w Rzeszowie dwa lata temu. Dziś aktywnie uczestniczy w nim 15 nauczycieli i 10 szkól z Rzeszowa i okolic.

- Jednym z podstawowych celów działalności naszego stowarzyszenia jest podnoszenie świadomości ekologicznej społeczeństwa. Robimy to w różny sposób, ale największą skuteczność daje praca z dziećmi. Nie chcemy zaniedbać edukacji najmłodszego pokolenia, bo nie możemy dopuścić do tego, by żywiło się niezdrowo, ale też liczymy, że poprzez dzieci trafimy do rodziców - mówi Zygmunt Radek, wiceprezes Podkarpackiej Izby Rolnictwa Ekologicznego. Sam z wykształcenia jest inżynierem, dlatego o pomoc w stworzeniu specjalnego programu edukacyjnego zwrócił się do nauczycieli, którzy jednocześnie są pasjonatami ekologii i zdrowego odżywiania, oraz lekarzy. Tak powstał program „Zdrowo jem - zdrowo żyję”, w którym oprócz treści związanych ze zdrowym odżywianiem znalazły się także elementy ekologii i zdrowego stylu życia.

Od ubiegłego roku trwają szkolenia nauczycieli, którzy w swojej szkole na lekcjach wychowawczych, wychowania fizycznego albo zajęciach pozalekcyjnych chcą realizować ten program. Na szkoleniach uczą się zasad zdrowego odżywiania uwzględniającego produkty ekologiczne, poznają podstawy prawne i reguły funkcjonowania gospodarstw ekologicznych, dowiadują się, na czym polega proces certyfikowania żywności ekologicznej.

Powstały też gotowe scenariusze lekcji, według których w ciekawy sposób można realizować na różnych etapach edukacji - od przedszkola po gimnazjum - np. temat piramidy żywieniowej.

- Programem zainteresowaliśmy kuratorium oświaty i został włączony do oficjalnej listy programów promujących zdrowie, zalecanych do realizacji w szkołach - mówi Radek.

Ale uczestnictwo w programie to nie tylko zwykłe lekcje. PIRE przygotowuje także wycieczki dla uczniów do gospodarstw ekologicznych. Podczas takich wizyt dzieci mogą zobaczyć, jak funkcjonują takie gospodarstwa, zobaczyć nowoczesny sprzęt, jaki jest tam wykorzystywany, ale też skosztować np. ekologicznych malin zrywanych prosto z krzaczka.

- Planujemy przygotować program wycieczek o poszerzonym programie przyrodniczo-ekologicznym. Zamierzamy wytypować więcej gospodarstw, które mogłyby przyjmować uczniów. Gdzie przyjeżdżający sami mogliby coś zrobić, zobaczyć, jak wygląda praca w gospodarstwie, pooglądać zwierzęta. Na razie jednak musimy do tego przygotować rolników - mówi Radek. Seminaria dla uczniów i nauczycieli w ubiegłym roku zostały zorganizowane podczas Międzynarodowych Targów Żywności, Produktów i Technik Ekologicznych „Ekogala”. Kolejne odbędą się w tym roku. Nauczyciele zainteresowani udziałem w nich mogą się zgłaszać do Podkarpackiej Izby Rolnictwa Ekologicznego, tel. 17 86 70123.

Co roku organizowane są także konkursy plastyczne o tematyce ekologicznej dla różnych grup wiekowych, a ich uroczysty finał odbywa się podczas Ekogali.

Dotąd program edukacji ekologicznej był realizowany przede wszystkim w Rzeszowie i powiecie rzeszowskim.

- Teraz powstaje drugi zespół nauczycieli, którzy będą działać w powiecie leżajskim - zapowiada Radek.

Agata Kulczycka

 


Zapraszamy do galerii zdjęć ...


 

© Związek Stowarzyszeń Podkarpacka Izba Rolnictwa Ekologicznego '2019
Free Joomla! templates by Engine Templates